4ο Κυπροελλαδικό Συνέδριο Ακτινολογίας
6-7 Μαΐου 2017 – Ξενοδοχείο Hilton Park, Λευκωσία
10 CME

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δείτε το πρόγραμμα σε pdf εδώ

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 Μαΐου 2017

8:00 – 8:30 – Εγγραφές

8:30 – 9.30 ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗΣ
Προεδρείο:
Δρ. Κώστας Βούλγαρης – Δρ. Γιάννης Κολοκασίδης

8:30 – 9:00 Τεχνικά Σφάλματα και τρόποι ελαχιστοποίησης τους
Επίκουρος Καθ. Ελευθέριος Λαβδάς

9:00 – 9:30 Τεχνικά ζητήματα και προκλήσεις στην απεικόνιση διάχυσης του σώματος
Καθ. Γιάννης Σειμένης

9:30 – 10:55 << ΚΑΡΔΙΑ >> WORK SHOP
Προεδρείο:
Δρ Δήμητρα Ζιάκα – Δρ Αντώνης Παπαλεοντίου

9:30 – 10:10 Αξονική τομογραφία καρδιάς και αγγείων: Επεξεργασία και διάγνωση περιστατικών σε σταθμό εργασίας ζωντανά σε πραγματικό χρόνο
Δρ Λάμπρος Μητσέλος

10:10 – 10:55 Συγγενείς καρδιοπάθειες: Ταξινόμηση, Μορφολογία & Λειτουργική διερεύνηση
Καθ. Νικόλαος Κελέκης

10:55 – 11:15 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:15 – 12:15 ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Προεδρείο:
Δρ. Κυριάκος Αριστείδου – Δρ Χρίστος Νικολάου

11:15 – 11:45
Απεικόνιση της Υποξαιμικής /Ισχαιμικής εγκεφαλοπάθειας των νεογνών
Καθ. Μαρία Αργυροπούλου

11:45 – 12:00
Τι νεότερο στην Νευροακτινολογία
Δρ. Ελένη Ηρακλέους

12:00 – 12:15
Η Επεμβατική Νευροακτινολογία στην αντιμετώπιση των ΑΕΕ.
Δρ. Χρύσα Τζιακούρη Σιακαλλή

12:15 – 13:30 ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Προεδρείο:
Δρ Γιώργος Βορκάς – Δρ Κλεάνθης Ιωαννίδης

12:15 – 13:00 Work Shop
Ο ρόλος της Μαγνητικής Τομογραφίας στην Αξονική Σπονδυλοαρθροπάθεια
Καθ. Απόστολος Καραντάνας

13:00 – 13:30
Διαδερμικές διηθήσεις, Νευρόλυση και αντιμετώπιση άλγους στη Σπονδυλική Στήλη
Επικ. Καθ. Δημήτρης Φιλιππιάδης

13:30 – 15:00 ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ

15:00 – 16: 00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ
Προεδρείο:
Δρ. Δημήτρης Καολής – Δρ Στέλιος Κοκκής

15:00 – 15:30 Νέα Ευρωπαϊκή νομοθεσία και o ρόλος των ειδικών προγραμμάτων συλλογής δόσης ασθενών
Καθ. Βιργινία Τσαπάκη

15:30 – 16:00
Εστιακές αλλοιώσεις ήπατος. Ο ρόλος του Gadoxetatedisodium (GdEOBDTPA Disodium) (Μαγνητική τομογραφία ήπατος)
Δρ Αρκάδιος Ρουσάκης

16:00 – 17:10 TA ΝΕΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ IMAGING BIOMARKERS
Προεδρείο:
Δρ. Δημήτρης Σοφοκλέους – Δρ. Ειρήνη Πολυκάρπου

16:00 – 16:40
Νεότερα δεδομένα στην χρήση των σκιαγραφικών μέσων
Δρ. Γρηγόρης Κοτούλας

16:40 – 17:10
Radiomics and Imaging Biomarkers: Clinical applications with a focus on cancer
Δρ. Νίκος Παπανικολάου

17:10 – 17:20 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

17:20 – 18:20 ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΤΕΛΕΤΗ
Συντονίστρια:
Δρ. Μαργαρίτα Μαρίνου

Χαιρετισμοί:
Πρόεδρος Παγκύπριου Συλλόγου Τεχνολόγων Ακτινολογίας ΠΣΕΤΑΑ
Πρόεδρος Συνδέσμου Ιατροφυσικής και Βιο-ιατρικής Κύπρου CAMPBE
Πρόεδρος Ακτινολογικής Εταιρείας Κύπρου Πρόεδρος Ένωσης Επαγγελματιών Ακτινολόγων Ελλάδος
Πρόεδρος Ελληνικής Ακτινολογικής Εταιρείας
Πρόεδρος Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου
Υπουργός Υγείας

ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ

Τιμητική απονομή τίτλου: Αντεπιστέλλων Πρόεδρος ΑΕΚ
Στον τέως Πρόεδρο ΑΕΚ Δρ. Αλέκο Κανακά

Τιμητική απονομή τίτλου: Αντεπιστέλλων πρόεδρος ΑΕΚ Στον τέως Πρόεδρο ΕΑΑ Καθηγητή Κυριάκο Στριγγάρη

Τιμητική απονομή τίτλου: Επίτιμος Πρόεδρος ΑΕΚ
Στον Καθηγητή Ακτινολογίας Νικόλα Γκουρτσογιάννη
(Επίτιμο πρόεδρο ESR/ European Society of Radiology & ESOR/ European School of Radiology)

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ

18:20 – 18:50
Radiology and Multidisciplinary Teams: Structure, Role and Perspectives

Καθ. Νικόλας Γκουρτσογιάννης

18:50 – 19:00 Κλείσιμο Τελετής με καλλιτεχνική εκδήλωση από την Κυπριακή Ορχήστρα Ακορντεόν Daniel Sampotinov

ΔΕΙΠΝΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 Μαΐου 2017

9:00 – 9:45 << ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ – ΗΠΑΡ >>
Προεδρείο: Δρ Ευγένιος Κότσαπας – Δρ Λεωνίδας Ιωάννου

Α. Βιοψίες αλλοιώσεων ήπατος: Δρ Μιχάλης Μιχαηλίδης
Β. Χημειοεμβολισμοί ΧΜΕ: Δρ Μαρία Τσισκάρη
Γ. Θερμοκαυτηρίαση ήπατος: Δρ Κυριάκος Πατάτας

9:45 – 11:15 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : ΟΤΙ ΝΕΩΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ
Προεδρείο:
Δρ Ηλίας Κυριακόπουλος. Δρ Ανδρούλλα Δημητρίου

9:45 – 10:05 Εξατομικευμένη προσέγγιση: Τομοσύνθεση (DBT) και 3D αυτοματοποιημένο υπερηχογράφημα μαστού (ABUS)
Δρ Αθηνά Βούρτση

10:05-10:25 Ψηφιακή Μαστογραφία με ΕΦ χορήγηση σκιαγραφικού (CESM)
Δρ. Φειδά Ελένη

10:25 – 10:40 Υπέρηχοι και σκιαγραφικά: αλήθεια ή παραμύθια;
Δρ Μαρία Ζουβάνη

10:40 – 10:55 Στερεοτακτική Βιοψία μαστών με Τομοσύνθεση
Δρ Άννη Φιλίππου

10:55 – 11:15 Μαγνητική Μαστογραφία: Ενδείξεις, δυνατότητες και περιορισμοί. Κλινικές περιπτώσεις (Breast MRI)
Δρ Αρκάδιος Ρουσάκης

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

11:20 – 11:35 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:35 – 12:45 <<ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ή ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ>> Προεδρείο: Δρ. Ανδριάνα Χρυσοστόμου Δρ. Ανδρέας Κοτζιαμάνης

Κοιλίας: Δρ. Αντώνης Παπαλεοντίου
Μαστός: Δρ. Νατάσα Κοτζιαμάνη
Μαστός: Δρ. Μαργαρίτα Μαρίνου
Ογκολογία: Δρ. Αρχοντία Κάργα
Μυοσκελετικό: Δρ. Αρίστη Κούρρη
Νευροακτινολογία: Δρ. Ελένη Στυλιανού

12:45 – 2:00 Στρογγύλη τράπεζα: ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ/ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΕΙΣ ΑΔΕΝΕΣ
Προεδρείο:
Δρ Μαρία Οικονομίδου – Δρ Ξένια Κωνσταντινίδου

12:45 – 13:00 Ο ρόλος των Ακτινολογικών διαγνωστικών μεθόδων στην Διερεύνηση και Διαχείριση παθήσεων του Θυρεοειδούς και Παραθυρεοειδών αδένων
Δρ. Χρύσα Τζιακούρη Σιακαλλή

13:00 – 13:15 Ο ρόλος της Πυρηνικής Ιατρικής στην διερεύνηση παθήσεων θυρεοειδούς και παραθυρεοειδών αδένων
Δρ Ρένα Δημητριάδου

13:15 – 13:30 Προεγχειρητική χαρτογράφηση αδενωμάτων Παραθυρεοειδών αδένων με Αξονική Τομογραφία
Δρ. Μαρία Παντζιαρά

13:30 – 13:55 Θερμοκαυτηρίαση με ραδιοσυχνότητες Όζων Θυρεοειδούς
Δρ. Mυρσίνη Γκέλη

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΛΗΞΗ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
ΔΣ Ελληνικής Ακτινολογικής Εταιρείας ΔΣ Ακτινολογικής Εταιρείας Κύπρου
Πρόεδρος: Π. Πρασόπουλος Χ. Τζιακούρη Σιακαλλή
Αντιπρόεδρος: Μ. Τσουρούλας Μ. Μιχαηλίδης
Γεν. Γραμματέας: Σ. Δευτεραίος Ε. Ηρακλέους
Ταμίας: Β. Παπαδόπουλος Ρ. Δημητριάδου
Μέλη: Σ. Απέργης Η. Κυριακόπουλος Ε. Πρωτοπαπά
Α. Χαλαζωνίτης Μ. Κοντού Αλλαγιώτη Κ. Ιωαννίδης
Ε. Χαρταπίλας Σ. Κοκκής Κ. Πατάτας
Κ. Λυμπερόπουλος Γ. Κολοκασίδης Μ. Τσιτσκάρη
Φ. Τάκης Κ. Ιωαννίδης Μ. Αριστείδου