Πρόγραμμα – “Εφαρμοσμένη Υπερηχογραφία στο Μυοσκελετικό και Αγγεία”

cid:05123840-86A9-4446-8881-9988DDA7657E

 

ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΥΠΡΟΥ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ
16 Δεκεμβρίου 2017 Ξενοδοχείο Κλεοπάτρα , Λευκωσία
“Εφαρμοσμένη Υπερηχογραφία στο Μυοσκελετικό και Αγγεία”

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δείτε το πρόγραμμα σε pdf εδώ

8:30 – 9:00 Εγγραφές

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΕΧΡΩΜΟΥ DOPPLER ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΣΤΑ ΑΓΓΕΙΑ
Προεδρείο: Δρ. Σκίτσας Χριστόδουλος, Δρ Μαρία Οικονομίδου

9:00 – 9:20 Αγγεία τραχήλου
Χατζηλύρα Παναγιώτα, Ιατρός – Ακτινολόγος Αθήναι/Ελλάς

9:20 – 9.40 Αρτηρίες άνω και κάτω άκρων
Κυριακοπούλου Γεωργία, Ιατρός – Ακτινολόγος Αθήναι/Ελλάς

9:40 – 10:15 Φλέβες άνω και κάτω άκρων
Χατζηλύρα Παναγιώτα, Ιατρός – Ακτινολόγος Αθήναι/Ελλάς

10:15 – 10:40 Αορτή και νεφρικές αρτηρίες
Κυριακοπούλου Γεωργία, Ιατρός – Ακτινολόγος Αθήναι/Ελλάς

10:40 – 11:00 Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ:
Το αγγειακό υπερηχογράφημα σαν απαραίτητο εργαλείο στην αρχική
κλινική εκτίμηση του αγγειακού ασθενούς.
Στυλιανός Παπάς, Αγγειοχειρουργός Λεμεσός/ Κύπρος
Πρόεδρος Κυπριακής Εταιρείας Αγγειακής και Ενδαγγειακής Χειρουργικής

11:00 – 11:20 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:20 – 12:20 WORKSHOP – ΑΓΓΕΙΑ
Χατζηλύρα Παναγιώτα, Κυριακοπούλου Γεωργία

12:20 – 13.00 Applications of SIEMENS : New Ultrasound Systems
Lindsey Reader, Clinical Sales Specialist, Ultrasound Product

13:00 – 14:00 ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ

14.00 – 14:30 Χαιρετισμοί:
Διευθύνων Σύμβουλος AGF Trading & Engineering Ltd (Κος Πάρης Χριστοδουλίδης)
Πρόεδρος Ακτινολογικής Εταιρείας Κύπρου (Δρ. Χρ. Τζιακούρη Σιακαλλή)
ΠΙΣ Πρόεδρος ΕΣΙΕΠΙΣ (Δρ. Γιώργος Μιλτιάδους)
Υπουργείο Υγείας (Δρ. Χρ. Γιαννάκη ,Γενική Διευθύντρια)

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΣΤΟ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟ

Α: ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΑ: ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΧΙΟΥ
Συντονιστής: Κυριάκος Αριστείδου Ακτινολόγος ΝΑΜIII, Λευκωσία

14.30 – 15.00 Υπερηχογράφημα Ισχίου: Από την κλινική εξέταση στον πληθυσμιακό υπερηχογραφικό έλεγχο:
Κώστας Χλαπουτάκης, Ιατρός – Ακτινολόγος, Ηράκλειο

15.00 – 15.45 Η θέση των Επιστημονικών Εταιρειών:
Ροδούλλης Χρίστος (Παιδιατρική Εταιρεία)
Πρωτοπαπά Ελίζα (Ακτινολογική Εταιρία)
Ζένιος Μιχάλης (Ορθοπαιδική Εταιρεία)
Συζήτηση

15.45 – 16.00 ΣΥΝΤΟΜΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

16.00 – 16.40 Φροντιστηριακό μάθημα στην πρακτική υπερηχογραφήματος Ισχίου των Νεογνών / Βρεφών
Κώστας Χλαπουτάκης, Ιατρός Ακτινολόγος, Ηράκλειο/Κρήτη

16:40 – 16:50 ΣΥΝΤΟΜΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Β: ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΑ ΜΣΚ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΣΚ
Προεδρείο: Αρίστη Κούρρη & Μιχάλης Μιχαηλίδης

16:50 – 17:20 Υπερηχογραφία υψηλής ανάλυσης στο ΜΣΚ
Έλενα Δρακωνάκη, Ιατρός – Ακτινολόγος, Ηράκλειο/Κρήτη

17:20 – 17:50 Υπερηχογραφικά καθοδηγούμενες επεμβατικές πράξεις
Έλενα Δρακωνάκη, Ιατρός – Ακτινολόγος, Ηράκλειο/ Κρήτη

17:50 – 18:30 WORKSHOP- ΜΣΚ
Έλενα Δρακωνάκη, Ιατρός – Ακτινολόγος, Ηράκλειο/ Κρήτη
Αρίστη Κούρρη, Ιατρός – Ακτινολόγος, Λευκωσία/Κύπρος

Δείπνο

CME: 6 Μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης